Dowiedz się jak przygotować się do ciąży

Przygotowania do ciąży warto rozpocząć od wizyty u lekarza ginekologa i porozmawiać z nim o planach macierzyńskich. Samo przyjmowanie kwasu foliowego może bowiem okazać się niewystarczające.

Oprócz rutynowych badań jak zmierzenie ciśnienia krwi, wykonania cytologii i badania ultrasonograficznego narządu rodnego oraz piersi, przyszła mama powinna wykonać kilka badań, które pomogą określić jej stan zdrowia i potrzeby organizmu.

Obok podstawowych badań jak morfologia krwi i badanie ogólne moczu, bardzo ważne jest oznaczenie poziomu TSH- hormonu będącego pierwszym wskaźnikiem chorób tarczycy. Nieleczona niedoczynność tarczycy nie tylko może powodować problemy z zajściem w ciążę, ale również przyczyniać się wczesnych poronień w I trymestrze. W ciąży zapotrzebowanie na hormony tarczycy jest zwiększone, ponieważ przyszła mama musi wytwarzać je dla siebie i dla dziecka. Stąd pożądany poziom TSH dla kobiet starających się o ciążę i ciężarnych jest inny niż dla reszty populacji. Czasami nawet bez rozpoznania choroby tarczycy konieczne jest zastosowanie, jeszcze przed ciążą, niewielkich dawek hormonów. U przyszłych mam stosuje się również odpowiednie dawki jodu, którego niedobór w naszej populacji jest powszechny. Podobnie jak poziom witaminy D, po oznaczeniu którego wdraża się ewentualną suplementację w odpowiednich do potrzeb dawkach.

Lekarz ginekolog zaleci również wykonanie badań w kierunku przebytych chorób zakaźnych i powie jakie szczepienia należy uzupełnić, aby okres ciąży był bezpieczny dla mamy, ale przede wszystkim dla dziecka, u którego choroby te mogłyby powodować szereg powikłań.

W razie potrzeby lekarz może również zalecić inne badania lub konsultacje specjalistyczne – odpowiednio do indywidualnych potrzeb pacjentki, by uregulować wszelkie problemy zdrowotne.

Zdrowa mama to zdrowe dziecko! Dlatego warto wykonać badania profilaktyczne jeszcze przed zajściem w ciążę. Kobiety nie zawsze są świadome wszystkich zaburzeń, które mogą zagrażać im i ich maluchowi.

Leave a reply