Hemoroidy – uciążliwy problem ciężarnych

Hemoroidy to problem, z którym zmaga się znaczna część kobiet w ciąży. Nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla matki i dziecka, ale potrafią bardzo uprzykrzyć skądinąd piękny i ważny czas w życiu kobiety.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to poszerzone i nabrzmiałe żyły okolic odbytu. Mogą wywoływać ból pieczenie, świąd. Mogą również powodować krwawienie z odbytu. Są powszechne u kobiet w ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze. Kobiety, które miały hemoroidy przed ciążą, są bardziej narażone na ich nawrót podczas ciąży.

Dlaczego hemoroidy często pojawiają się w ciąży?

Ciąża to czas, w którym szczególnie obciążony jest układ krwionośny kobiety. Zwiększona ilość krwi napiera na ściany naczyń krwionośnych i powoduje ich rozszerzanie. Powiększająca się macica wywiera nacisk na żyły w okolicy biodrowej i sprawia, że stają się one obrzmiałe. Dodatkowo na powstawanie hemoroidów wpływ mają częste w ciąży zaparcia spowodowane wzrostem progesteronu, który rozluźnia mięśnie jelit i spowalnia trawienie.

Sposoby zapobiegania hemoroidom

Przede wszystkim należy unikać zaparć, w czym pomoże dieta bogata w błonnik. Jadłospis powinien zawierać jak najwięcej warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Powstawaniu hemoroidów sprzyja pozycja siedząca, dlatego osoby, których praca wymaga długiego przebywania w tej pozycji, powinny od czasu do czasu wstać i pospacerować kilka minut. Nie należy również odkładać wizyty w toalecie, aby nie zwiększać jeszcze bardziej ucisku na okolice miednicy.

Problem hemoroidów najlepiej jest skonsultować z lekarzem proktologiem. Zapraszamy na konsultacje z doktorem Piotrem Diuwe w Babka Medica. Doktor wyczerpująco odpowie na wszelkie pytania i w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie.

Leave a reply