Dziecięca apteczka w podróży

W trakcie wyjazdu z dzieckiem – niezależnie letniego czy zimowego – mogą się zdarzyć nieprzewidziane sytuacje mające wpływ na zdrowie malucha. Pediatrzy radzą, aby nie dać się zaskoczyć i z wyprzedzeniem odpowiednio zaopatrzyć urlopową apteczkę.

Może się zdarzyć, że podczas wypoczynku dziecko dotkną nieprzyjemne dolegliwości, które są na tyle łagodne że nie wymagają konsultacji z lekarzem, ale na tyle poważne że trzeba im przeciwdziałać. Lepiej mieć wtedy w zasięgu ręki niezbędnespecyfiki niż w panice szukać apteki. W zależności od miejsca, do którego się wybieramy zabierzmy preparaty przydatne w danym rejonie.

Co powinno się znaleźć w podróżnej apteczce:

– Leki przeciwbólowe – popularne i sprawdzone na bazie paracetamolu oraz ibuprofenu

– Preparaty nawadniające dla dzieci – w razie odwodnienia przy biegunkach, wymiotach lub w terenach o wysokiej wilgotności powietrza czyli tam, gdzie pocimy się obficie

– Repelenty i środki kojące ukąszenia owadów – na bazie naturalnych środków, specjalnie dla dzieci. Warto zabrać co najmniej dwa różne preparaty, ponieważ nie zawsze działają one podobnie na te same owady.

– Wapno – dla małych dzieci w syropie

– Preparat na dolegliwości żołądkowe – probiotyk, którego jednym efektów dzialania jest normujący wpływ na stolec lub węgiel dla starszych dzieci

– Preparaty na ból gardła – spraye dla małych dzieci oraz syropy i pastylki do ssania dla starszych

– Środki opatrunkowe – plastry (także wodoodporne), szwy w plastrach (paski są przydatne w zamykaniu ran), woda utleniona, elastyczny bandaż i in.

– Stale przyjmowane leki

Pamiętajmy także o zasadach przechowywania środków, które ze sobą zabieramy. Jeśli nie muszą być trzymane w lodówce, zdecydowanie nie powinny być pozostawione na słońcu lub w pomieszczeniu, w którym temperatura przekracza 25 stopi Celcjusza. Koniecznie trzeba postawić je poza zasięgiem małych rączek.

Artykuł ten nie zastąpi wizyty u lekarza ani nie wskazuje na sposoby leczenia.

Leave a reply