5-6 marca: Dni profilaktyki nowotworowej

W weekend 5-6 marca w Babka Medica odbędą się kolejne dni profilaktyki nowotworowej. Zapraszamy wszystkie panie na bezpłatne badanie piersi, które wykona nasza położna, bezpłatną naukę samobadania piersi oraz cytologię w promocyjnej cenie 20 zł. Polecamy też wywiad z naszym lekarzem, Magdaleną Grochecką – ginekologiem, dotyczący profilaktyki nowotworowej.

1. Jakie badania i co jaki czas należy wykonać w ramach profilaktyki nowotworowej?

Najczęściej wykonywanym badaniem profilaktycznym u kobiet jest cytologia. Jest to badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. Badanie jest bezbolesne, wykonywane podczas rutynowej kontroli ginekologicznej. Należy je wykonywać tuż po miesiączce, między 5 a 10 dniem cyklu. Około 2-3 dni przed wizytą nie należy współżyć i stosować żadnych preparatów dopochwowych. W przypadku infekcji dróg rodnych Pacjentka powinna poddać się leczeniu, a badanie należy odłożyć do następnej wizyty.

Według standardów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego cytologia powinna być wykonywana co 3 lata, pod warunkiem, że dwa poprzednie badania, wykonane w odstępie roku, były prawidłowe.

Częstsze badania cytologiczne, od 3 miesięcy do roku, powinny być wykonane u pacjentek, u których poprzednie wyniki wymazów były nieprawidłowe.

Pozostałe przyczyny, to:

  • Stan po leczeniu onkologicznym z powodu stanów przednowotworowych lub raka szyjki macicy, raka pochwy i sromu, zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) – zwłaszcza wysokoonkogennym podtypem,
  • zakażenie w/w wirusem u partnera,
  • ryzykowne zachowania seksualne (częste zmiany partnerów seksualnych),
  • nałogowe palenie tytoniu,
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • choroby infekcyjne w obrębie narządów płciowych (wirus opryszczki genitalnej, chlamydia),
  • immunosupresja (HIV, AIDS lub terapia farmakologiczna prowadząca do osłabienia odporności organizmu)

Samobadanie piersi jest najważniejszą czynnością w profilaktyce nowotworowej piersi.

Samobadanie piersi

Należy badać je raz w miesiącu, tuż po miesiączce, już od 20 roku życia. Lekarz powinien badać piersi na każdej wizycie kontrolnej. Raz w roku zaleca się wykonać USG piersi, szczególnie u Pacjentek stosujących doustną antykoncepcję hormonalną lub gdy w rodzinie występowały zmiany w piersiach.

Mammografia – badanie piersi u Pacjentek po 50 rż, wykonywane raz w roku. Metoda ta nie różnicuje w sposób jednoznaczny zmian łagodnych i złośliwych, wskazane jest wtedy wykonanie biopsji, czyli pobranie komórek zmiany pod kontrolą USG.

Badanie ultrasonograficzne jest powszechną metodą wizualizacji narządów wewnętrznych organizmu ludzkiego. Ultrasonografia dopochwowa jest techniką o wiele dokładniejszą od badania przez powłoki brzuszne. Największą zaletą badania jest całkowita nieinwazyjność oraz bezpieczeństwo. Badanie to powinno wykonywać się standardowo raz w roku.

2. Czy styl życia ma wpływ na występowanie chorób nowotworowych?

W profilaktyce nowotworów ginekologicznych duże znaczenie ma edukacja kobiet w zakresie higieny życia, tj zaprzestanie palenia papierosów, wystrzegania się otyłości, uprawiania ćwiczeń fizycznych, spożywania dużej ilości warzyw i owoców, ograniczenie spożywania alkoholu. Styl życia ma zatem bardzo duży wpływ na zdrowie. Regularne badania oraz zdrowy styl życia są krokiem do zapobiegania nowotworom.

3. Jaka jest zależność prowadzenia profilaktyki, mając na względzie wiek kobiety?

Nowotwory układu rozrodczego mogą występować w każdym wieku, jednak szczyt ich powstawania przypada na piątą i szóstą dekadę życia. Z tego względu w okresie okołomenopauzalnym należy wzmożyć nadzór ginekologiczny. Większa częstotliwość kontrolnych wizyt ginekologicznych oraz badań profilaktycznych jest szansą na wcześniejsze wykrycie ewentualnych chorób nowotworowych.

4. Jakie są najczęstsze objawy chorób ginekologicznych?

Najbardziej niepokojącym objawem jest krwawienie z dróg rodnych. Plamienie zawsze należy zgłosić ginekologowi, ponieważ może ono być przyczyną różnych schorzeń – niekoniecznie groźnych. Pozostałe to: powiększenie obwodu brzucha, ból uciskowy w jamie brzusznej, problemy z oddawaniem moczu i stolca, chudnięcie i niedokrwistość.

5. Czy choroby nowotorowe można odziedziczyć?

Jak najbardziej. Choroby nowotworowe są dziedziczne. Odziedziczyć można raka jajnika (rodzinnym czynnikiem ryzyka jest również rak odbytnicy) i raka piersi – mutacja BRCA1 i 2.
W tym kierunku można wykonać badania stwierdzające prawdopodobieństwo wystąpienia nosicielstwa mutacji BRCA1/BRCA2. Badanie to dotyczy tkanek jajnika i piersi. Jeżeli pacjentka przypuszcza, że może być obciążona genetycznie, warto, aby takie badanie wykonała w ramach profilaktyki.

Zapisy przyjmujemy telefonicznie: 22 637 50 01 i w recepcji.

Leave a reply