Diagnostyka nowotworowa

Wg. Krajowego Rejestru Nowotworów w ciągu ostatnich trzech dekad zachorowalność nowotworowa w Polsce wzrosła trzykrotnie. Z badań statystycznych z 2010 roku wynika, że na choroby nowotworowe cierpi ponad 140,5 tys. Polaków – 70 tys. mężczyzn i 75 tys. kobiet.

Diagnostyka nowotworowa jest o tyle ważna, że im wcześniej wykryje się nowotwór, tym większe są szanse na efektywne leczenie osoby chorej.

Dzięki badaniom profilaktycznym można zaobserwować ewentualne zmiany, które mogą być pierwszymi objawami nowotworu. Warto zatem badać się regularnie i przynajmniej raz w roku wykonywać badania takie, jak USG tarczycy, USG jamy brzusznej, a w przypadku kobiet cytologię, USG ginekologiczne i USG piersi. Jeżeli wyniki badań są niepokojące, należy poddać się dalszej diagnostyce i zgłosić się do specjalisty.

Kolposkopia

 

Kolposkopia jest badaniem diagnostycznym, które wykonuje się na zlecenie lekarza przy nieprawidłowym wyniku cytologii lub innych niepokojących zmianach. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut i może je wykonać każda kobieta, również ciężarna.

Kolposkopia polega na oglądaniu, przy pomocy kolposkopu, szyjki macicy, sromu i pochwy. Kolposkop umożliwia obejrzenie narządu rodnego aż w mniej więcej  pięćdziesięciokrotnym powiększeniu. Podczas kolposkopii możliwe jest również pobranie wycinków z miejsca, gdzie zaobserwowano niepokojące zmiany i poddanie ich badaniu histopatologicznemu.

Kolposkopia jest badaniem, które pozwala wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Leczenie nowotworu we wczesnym stadium jest szansą na całkowity powrót do zdrowia.

Jak przygotować się do badania?

Kolposkopię najlepiej wykonać w okresie poza krwawieniem miesiączkowym. Przez około 2-3 dni, przed badaniem, nie należy: współżyć, korzystać z globulek dopochwowych oraz wykonywać irygacji (płukania) pochwy.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BACC)

Biopsja jest badaniem diagnostycznym, które polega na pobraniu fragmentu zmiany pod kontrolą USG. Do pobrania używa się bardzo cienkiej igły, dlatego bolesność tego badania jest porównywalna do pobrania krwi. Najczęściej wykonywaną biopsją, wśród kobiet, jest biopsja piersi i tarczycy. Wskazaniem do biopsji są niepokojące zmiany (guzki, zgrubienia), które można znaleźć np. przy samobadaniu piersi czy tarczycy lub podczas badania USG, które każda kobieta powinna wykonywać w ramach profilaktyki. Pobrane fragmenty zmian poddawane są badaniu histopatologicznemu, którego wynik mówi, czy zmiany te mają charakter nowotworowy. Wyniki biopsji w 80% dają wiarygodny wynik.

Leave a reply