Czym zająć dziecko?

Twoje dziecko spędza za dużo czasu przed telewizorem, komputerem lub tabletem? Zorganizuj mu czas, aby zająć je czymś kreatywnym.

Zorganizowanie zabawy dla 2-3 latków są dużym wyzwaniem. Pomysł powinien być ciekawy, aby dziecko skupiło się na jakiejś czynności dłużej, niż 5 minut. Zabawki są nudne. Dlaczego nie zrobić zabawki razem z dzieckiem? Oto kilka pomysłów na ciekawie spędzony czas dla ciebie i twojego malucha:

Własnoręcznie zrobiona zabawka

Domowe kręgle? Dlaczego nie? To bardzo proste! Co będzie ci potrzebne?

  • 9 plastikowych butelek (mogą być półlitrowe)
  • woda
  • lejek kuchenny
  • różnokolorowe barwniki spożywcze (w proszku lub w płynie)
  • flamastry
  • nieduża piłka

Oczyśćcie butelki z papierowych etykiet (najlepiej przy użyciu ciepłej wody). Wysuszcie butelki. Za pomocą lejka napełnijcie butelki wodą. Czas na kolor! Do każdej z butelek dodajcie barwnik spożywczy (najlepiej, aby każda butelka zawierała inny kolor). Zakręćcie butelki i wstrząśnijcie, aby barwnik dobrze wymieszał się z wodą. Za pomocą flamastrów udekorujcie butelki. W ten sposób Twoje dziecko wykaże się kreatywnością. Kręgle gotowe! Przygotujcie trochę przestrzeni i wyznaczcie tor. Ustawcie kręgle tak, aby wspólnie tworzyły trójkąt. Użyjcie piłki jako kuli bowlingowej. Dobra zabawa gwarantowana!

Piasek kinetyczny

Na piaskownicę jest zdecydowanie za wcześnie. Dlaczego by nie zrobić piaskownicy w domu? Może słowo „piaskownica” to za dużo powiedziane, ale piasek kinetyczny świetnie ją zastąpi. Piasek kinetyczny jest przede wszystkim bezpieczny, a jego skład jest naturalny. Co ważne dla mam, piasek bardzo łatwo się odkurza i nie przykleja się on do ubrań aż tak bardzo, jak plastelina, czy ciastolina. Przygotuj foremki, łopatki, łyżeczki – wszystko, czym można nakładać, ugniatać, wsypywać i wysypywać piasek. Jeżeli obawiasz się, że piasek będzie wszędzie, wokół twojego dziecka, przygotuj niski kartonik (najlepiej obciąć wysoki karton tak, aby zostawić ok 2cm wysokości brzegu).

Wspólne pieczenie ciasteczek

Bawcie się i jednocześnie przyrządźcie coś pysznego! Wspólnie zrobione ciasteczka będą świetną zabawą, nauką oraz niespodzianką dla pozostałych członków rodziny. Ciasto powinien przygotować rodzić. Jest to dość trudne zadanie, zatem dziecko może być twoim małym pomocnikiem. Po wyrobieniu ciasta przygotuj foremki w różnych kształtach. Wspólnie wytnijcie ciastka przy pomocy foremek. Po upieczeniu czas na najlepsze, czyli dekorowanie! Do dekoracji ciastek możecie użyć wszystkiego, np. lukru, orzechów, czekolady, migdałów, żelek – wszystkiego, co zadowoli twoje dziecko. Wspólne pieczenie lub gotowanie jest kreatywną formą spędzania czasu. Po zakończonym pichceniu warto powiedzieć dziecku, że jesteś z niego dumna. To na pewno zachęci je do kolejnych przygód kulinarnych.

Leave a reply