Co to jest fizjoterapia uroginekologiczna?

1. Co to jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna jest formą postępowania zachowawczego w przypadkach związanych z dysfunkcją mięśni przepony miednicy. Spośród najczęściej stosowanych metod zachowawczego postępowania fizjoterapeutycznego należy wymienić ćwiczenia terapeutyczne mięśni dna miednicy, elektrostymulację i biofeedback. Wymienione metody często są stosowane łącznie lun wymiennie.

2. Kiedy powinnam się zgłosić do fizjoterapeuty?

Konsultacja fizjoterapeutyczna zalecana jest wszystkim kobietom, które chcą w sposób świadomy nauczyć się pracy z własnym ciałem, w tym pracy również z własnym dnem miednicy (potocznie zwanym mięśniami Kegla), w przypadku dysfunkcji dotyczących miednicy (np. zespoły bólowe), oraz schorzeń kręgosłupa, które niejednokrotnie przekładają się na problemy z miednicą. Fizjoterapia nie skupia się tylko na terapii zaburzeń, ale jest również ważną i integralną częścią profilaktyki. Terapeuta nie tylko nauczy w odpowiedni sposób wykonywania ćwiczeń, ale również skoryguje codzienne nawyki.

Pomoc fizjoterapeuty przyda się w okresie planowania ciąży i okresie okołoporodowym oraz poporodowym, gdy planowany jest zabieg operacyjny lub w okresie po zabiegu oraz w dysfunkcjach, które jeszcze do zabiegu operacyjnego się nie kwalifikują.

3. Jakie są najczęstsze przypadłości, które wymagają terapii?

Wśród najczęstszych przypadłości, z jakimi spotykam się w gabinecie, są zaburzenia ze strony układu moczowego tj. nietrzymania moczu (np. wysiłkowe, parcia naglące, mieszane), obniżenia narządu rodnego (pochwa, macica), rozstęp mięśni prostych brzucha, a także zespoły bólowe (zarówno kręgosłupa jak i miednicy). Niemałą grupę pacjentek stanowią też panie mające problem ze współżyciem seksualnym.

4. Jak dużo czasu potrzeba, aby efekty terapii były odczuwalne?

W przypadku dysfunkcji układu moczowo-płciowego pierwsze efekty terapii zauważalne są w okresie około 6 tyg od jej rozpoczęcia. Jednak wiele pacjentek pierwsze subiektywne efekty terapii zauważa po około 2-3 tygodniach. W przypadku rozstępu mięśni prostych brzucha zależy to od rodzaju prowadzonej terapii.

5. Skąd bierze się nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu jest wynikiem nakładania się wielu elementów, do których należą m.in.: ilość przebytych ciąż, waga urodzeniowa dzieci, przebieg porodu, rodzaj wykonywanej pracy, wiek, palenie papierosów, choroby współistniejące, jak również własna budowa tkankowa.

6. Jakie mięśnie należy wzmacniać, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia nietrzymania moczu?

Przede wszystkim należy wzmacniać całą przeponę miednicy i mięsień poprzeczny brzucha, który z dnem miednicy jest skorelowany. W następnej kolejności całą obręcz miednicy i kręgosłup.

7. Czy fizjoterapia uroginekologiczna wskazana jest również podczas ciąży?

Fizjoterapia uroginekologiczna podczas ciąży pozwoli nauczyć prawidłowego wykonywania ćwiczeń dna miednicy, a także, co jest bardzo ważne podczas porodu, prawidłowego ich rozluźniania. Niestety wiele problemów związanych z dnem miednicy jest spowodowane zbyt dużym napięciem tej grupy mięśniowej

8. Jak zadbać o swoje ciało po porodzie?

Przede wszystkim dbamy o dno miednicy! Mocne, silne mięśnie to mięśnie lepiej ukrwione i unerwione, co nie tylko przekłada się na trzymanie moczu, ale również poprawia jakość życia seksualnego, na które młode mamy się skarżą. Należy również zadbać o swój brzuch, ocenić rozstęp mięśni i wdrożyć odpowiednią terapię aby uniknąć zabiegu operacyjnego. Jeżeli zabieg jest nieunikniony, to terapeuta pomoże się do niego przygotować. Poza tym należy pamiętać o kręgosłupie. Czasami wystarczy zmodyfikować swoje przyzwyczajenia lub “rytuały” związane z opieką nad maluchem, aby poprawić jakość życia.

Leave a reply