Biopsja gruboigłowa

Czym jest biopsja gruboigłowa?

Biopsja gruboigłowa jest badaniem preferowanym do oceny histopatologicznej guzków litych piersi (zmiany BIRADS-USG 4 i BIRADS-USG 5). Badanie jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Pod kontrolą USG pobiera się kilka wałeczków tkankowych za pomocą specjalnej igły. Preparat utrwalany jest w roztworze formaliny. W zakładzie patomorfologii, lekarz patolog może ustalić rozpoznanie. W przypadku rozpoznania raka piersi, z tak przygotowanych preparatów, istnieje możliwość oceny receptorów progesteronowych, estrogenowych, herceptynowych Her2, indeks proliferacyjny Ki67. Badania immunochistochemiczne są szczególnie ważne w przypadku zastosowania wstępnej terapii systemowej. Ciąża i laktacja nie stanowią przeciwwskazania do wykonania biopsji.

Czy badanie jest bolesne?

Zasadniczo badanie nie jest bolesne. Najbardziej nieprzyjemnym momentem badania jest podanie znieczulenia (podskórnie). Po podaniu znieczulenia wykonuje się niewielkie nacięcie skóry (2mm), poprzez które wprowadza się specjalną igłę do pobierania zmian. Badanie trwa ok. 15 min.

Zalecenia po badaniu:

    • opatrunek uciskowy zdjąć po 24h
    • unikać wzmożonej aktywności fizycznej przez 24h (np. jazda na rowerze, siłownia, bieganie, siatkówka etc)
  • jeśli miejsce po biopsji przez 3 dni jest suche nie należy po tym czasie stosować opatrunków.

Czy po badaniu występują jakieś powikłania?

Zdarza się, że po wykonaniu biopsji gruboigłowej może pojawić się niewielki krwiak, ból. Przy leczeniu zachowawczym objawy ustępują do 2 tygodni.

Leave a reply