Badania I i II fazy cyklu miesiączkowego

Czym są badania I i II fazy cyklu miesiączkowego i kiedy się je wykonuje? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem naszego lekarza-ginekologa, Artura Drobniaka.

Prawidłowy cykl miesiączkowy kobiety składa się z dwóch faz, które charakteryzują się różnym wydzielaniem odpowiednich hormonów. U wielu kobiet dochodzi do zaburzeń prawidłowego wydzielania hormonów przysadkowych i jajnikowych, co objawia się najczęściej nieregularnością krwawień oraz zmianą obfitości i bolesności krwawienia miesiączkowego. Najważniejszą konsekwencją tych zaburzeń jest brak owulacji, który prowadzi do niepłodności. Innymi objawami mogą być: nadmierne owłosienie, trądzik, przyrost masy ciała, mlekotok, wahania nastroju, uderzenia gorąca, zaburzenia snu.

Badania diagnostyczne I i II fazy cyklu mają na celu ocenę prawidłowości przebiegu cyklu miesiączkowego kobiety, ze szczególną oceną wystąpienia owulacji w badanym cyklu. Ponadto pozwalają na diagnostykę i postawienie rozpoznania występowania wielu chorób, które mogą zakłócać prawidłowe wydzielanie hormonów oraz zaproponowanie zindywidualizowanej terapii.

Do stanów zakłócających prawidłowy przebieg cyklu miesiączkowego należą m.in.:

  • zespół policystycznych jajników,
  • hyperprolaktynemia,
  • autoimmunologiczna choroba tarczycy,
  • niewydolność ciałka żółtego,
  • przedwczesne wygaśnięcie czynności hormonalnej jajników,
  • wrodzony przerost nadnerczy,
  • hypogonadyzm hypogonadotropowy.

Należy podkreślić, że w niektórych przypadkach badania te będą wystarczające do postawienia właściwego rozpoznania i wprowadzenia leczenia. W innych pozwalają jedynie na wstępne rozpoznanie rodzaju występujących zaburzeń, które jednak wymagają dalszej diagnostyki, by określić ich dokładną przyczynę i wprowadzić leczenie.

Przeprowadzone badania obu faz cyklu poprzedzone zebraniem dokładnego wywiadu oraz badaniem ginekologicznym pozwalają też na dobór odpowiedniej metody antykoncepcji hormonalnej.

lek. Artur Drobniak

Leave a reply