Antykoncepcja hormonalna – co powinnaś wiedzieć?

Zastanawiałaś się nad rozpoczęciem lub zmianą metody antykoncepcji hormonalnej? Obecnie jest wiele form antykoncepcji, z których kobiety mogą korzystać. Czym charakteryzują się poszczególne metody? Oto kilka faktów, które powinnaś znać, jeżeli planujesz stosowanie antykoncepcji hormonalnej:

Jakie są formy antykoncepcji hormonalnej?

  • antykoncepcja doustna – są to syntetyczne zamienniki hormonów w formie tabletek przyjmowanych doustnie. Tabletki antykoncepcyjne blokują owulację oraz zmieniają konsystencję śluzu szyjki macicy. Antykoncepcja doustna dzieli się na jednoskładnikową i dwuskładnikową. Tabletki jednoskładnikowe zawierają syntetyczne pochodne progesteronu, który odpowiada za przygotowanie kobiety do ciąży. Tabletki dwuskładnikowe zawierają estrogeny, które są pochodnymi estradiolu, naturalnego hormonu kobiecego. W odróżnieniu od preparatów jednoskładnikowych, dwuskładnikowe zawierają pochodne progesteronu oraz pochodne estradiolu. Poza wstrzymaniem owulacji i zmianą konsystencji śluzu, hamuje dojrzewanie pęcherzyków Graafa i powstawanie komórek jajowych. Rodzaj tabletek antykoncepcyjnych zaleca lekarz, na podstawie wywiadu z pacjentką oraz wyników badań laboratoryjnych.
  • plastry antykoncepcyjne – są to plastry zawierające hormony. Przyklejane na suchą i czystą skórę powoli uwalniają hormony. Metoda jest o tyle wygodna, że plaster zmienia się raz w tygodniu i nie trzeba codziennie pamiętać o przyjęciu tabletki. Przez trzy tygodnie przykleja się trzy plastry (jeden plaster na jeden tydzień), po trzech tygodniach należy zrobić przerwę (jeden tydzień). Wtedy występuje miesiączka z odstawienia hormonów. Miesiączka jest mniej bolesna i bardziej skąpa, niż miesiączka bez przyjmowania hormonów.
  • wkładka wewnątrzmaciczna – są dwa typy wkładek wewnątrzmacicznych – niezawierające hormonów oraz hormonalne. Wkładki niezawierające hormonów zawierają w sobie miedź, która wpływa na ruchliwość plemników i blokuje je do przedostania się do jamy macicy. Wkładka hormonalna, poza tym, że zawiera w sobie miedź lub srebro, ma również pojemniczek z progesteronem, który jest uwalniany przez kilkadziesiąt miesięcy. Wkładka jest w kształcie litery T i umieszczana jest wewnątrz macicy. Do wkładki przymocowane są nitki, dzięki którym lekarz może kontrolować, czy wkładka jest właściwie umiejscowiona oraz służą do usunięcia wkładki. Zaleca się, aby wkładki wewnątrzmaciczne zakładać podczas krwawienia miesiączkowego. Wkładki hormonalne są o tyle bezpieczniejsze od tabletek antykoncepcyjnych, że nie wpływają negatywnie na narządy wewnętrzne, nie powodują zakrzepicy i innych powikłań.
  • implant antykoncepcyjny – najnowszą metodą antykoncepcji jest implant podskórny Implanon.

    Implanon jest implantem antykoncepcyjnym, który wszczepia się pod skórę pacjentki, a dokładnie po wewnętrznej stronie ramienia. Implanon składa się z plastikowego drucika o długości około 4 cm i szerokości 2mm. Implant stopniowo uwalnia hormon (etonogestrel), co pozwala na hamowanie jajeczkowania przez około 2,5 roku, a w przypadku działań antykoncepcyjnych działa do 3 lat. Sama procedura wszczepienia implantu trwa od 5 do 10 minut. Założenie IMPLANONU polega na nacięciu skóry ramienia i umiejscowieniu implantu pod skórą – służy do tego specjalny aplikator, dzięki któremu samo założenie jest bardzo proste i szybkie. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, zatem założeniu implantu nie towarzyszy ból ani dyskomfort. Należy pamiętać, aby przed założeniem IMPLANONU wykonać usg lub badanie beta-HCG, aby wykluczyć ciążę.

Leave a reply